Suspendisse interdum consectetur libero id. Fermentum leo vel orci porta non. Euismod viverra nibh cras pulvinar suspen.

5651 SAYILI İNTERNET KANUNU NEDİR?

5651 sayılı kanun "İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN" dur.

5651 sayılı kanun uyarınca restourantlar, kafeler, ınternet kafeler, alışveriş merkezleri, oteller, üniversiteler, fabrikalar, KOBİ'ler gibi internetin kablolu yada kablosuz kullanıma izin veren, sunan tüm işletmeler, internet toplu kullanım sağlayıcılar bu kanun gereğince;

• Kendi iç yapılılarına, ağlarına dağıtılan IP adres bilgilerinin kullanımının başlandığı tarih ve saati , kullanımın bittiği tarih ve saati ayrıca bu IP adreslerinin kullanan bilgisayar, tablet, telefon vb. cihazların MAC adresini gösteren bilgileri elektronik ortamda sistemlerine kaydetmekle yükümlüdür.

• Kaydedilen bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve oluşan verilerin, zaman damgası "HASH" yöntemi ile birlikte günlük olarak bir yıl süre ile saklanması gerektiğini ve bu bilgilerin gizliliğinin sağlanmasını yerine getirmekle yükümlüdür.